Answer:
Step-by-step explanation:
speed =65m/mins = 65/60 = 1.083m/s
Time taken to go down,
t = 4485/1.083
= 4141.37 s
Total time gotten = 12 hrs = 12*60*60
= 43200s
Amount of time left to conduct experiment
= 43200-4141.37
= 39058.63s
= 39058.63/3600
= 10.85 hrs
Answer:
30% of ice cream are chocolate
Step-by-step explanation:
45% = vanilla
1/4 = strawberry
(1/4)×100 = 25%
chocolate = 100%-45%-25%
= 30%
Answer:
Each unit cost $800
Step-by-step explanation:
Annual compensation = $48,000
Annual number of units sold = 2000
Commission on each item sold = 3%
Compensation for 2000 units = $48,000
Compensation for 1 unit = $48,000/2000 = $24
Cost of one unit = compensation for one unit ÷ commission on one unit = $24 ÷ 3% = $24 ÷ 0.03 = $800
<u>Answer-</u>
<em>After 76 swings</em><em> the angle through which it swings less than 1°</em>
<u>Solution-</u>
From the question,
Angle of the first of swing = 30° and then each succeeding oscillation is through 95% of the angle of the one before it.
So the angle of the second swing = 
Then the angle of third swing = 
So, this follows a Geometric Progression.

a = The initial term = 30
r = Common ratio = 
As we have to find the number swings when the angle swept by the pendulum is less than 1°.
So we have the nth number is the series as 1, applying the formula

Putting the values,


Taking logarithm of both sides,







Therefore, after 76 swings the angle through which it swings less than 1°
The angle with the largest measure is opposite the longest side. The longest side is 12. It is opposite angle B. The appropriate choice is ...
B. ∠B