Answer:
H = 109.14 cm
Explanation:
given,
Assume ,
Total energy be equal to 1 unit
Balance of energy after first collision = 0.78 x 1 unit
= 0.78 unit
Balance after second collision = 0.78 ^2 unit
= 0.6084 unit
Balance after third collision = 0.78 ^3 unit
= 0.475 unit
height achieved by the third collision will be equal to energy remained
H be the height achieved after 3 collision
0.475 ( m g h) = m g H
H = 0.475 x h
H = 0.475 x 2.3 m
H = 1.0914 m
H = 109.14 cm
<span><span>Use the periodic table and your knowledge of isotopes to complete these statements.
When polonium-210 emits an alpha particle, the child isotope has an atomic mass of </span><span> ⇒ 206</span>.</span>
<span><span>I-131 undergoes beta-minus decay. The chemical symbol for the new element is </span><span> ⇒ Xe</span>.</span>
<span><span>Fluorine-18 undergoes beta-plus decay. The child isotope has an atomic mass of </span><span> ⇒ 18</span>.</span>
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.
Answer:
air
Explanation:
The car is being slowed down by air.