A girl leans against a wall and the wall pushes on the girl.
A baseball hits a glove and the glove pushes on the ball.
A cat rubs up against a tree and the tree pushes against the cat
GIVEN:
60 beats per minute
21 beats per minute
find x= how fast would an astronaut be flying away
1 x
----- * ------ = (60x = 21) -------> 60x = 21 ------------> x= 0.35
60 21 ------- -----
60 60
The answer is 0.35 seconds which refers to how fast would an astronaut be flying away from the earth if he has a heart rate of 21 beats/min.
Answer:
Q = ba⁴ * ε₀
Explanation:
From Gauss's Law, we know that
flux Φ = Q / ε₀
where ε₀ = 8.85e-12 C²/N·m²
and also,
Φ = EAcosθ
The field is directed along the x-axis, so that all of the flux passes through the side of the cube at x = a. This means that θ = 0º, and thus
Φ = EAcos0
Φ = EA
E = bx² meanwhile, we are interested in the point where x = a, so we substitute and then
E = ba²
Since A = a² for the cube face, we have
Q / ε₀ = E * A
Q / ε₀ = ba² * a²
so that
Q = ba⁴ * ε₀
Answer:
They are able to balance torques due to gravity.

Explanation:
When two friends of different masses will balance themselves on see saw then at equilibrium position the see saw will remain horizontal
This condition will be torque equilibrium position where the see saw will not rotate
Here we can say

here we know that force is due to weight of two friends
and their positions are different with respect to the lever about which see saw is rotating
since both friends are of different weight so they will balance themselves are different positions as per above equation
Answer:
0.3677181864 m
Explanation:
u = Velocity = 1.5 m/s
= Angle = 20°
y = -20 cm
Velocity components


Acceleration components




Time taken is 0.26088 seconds

The distance the beetle travels on the ground is 0.3677181864 m