The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.
Answer:
the expected distance is 4.32 m
Explanation:
given data
half life time = 1.8 ×
s
speed = 0.8 c = 0.8 × 3 ×
to find out
expected distance over
solution
we know c is speed of light in air is 3 ×
m/s
we calculate expected distance by given formula that is
expected distance = half life time × speed .........1
put here all these value
expected distance = half life time × speed
expected distance = 1.8 ×
× 0.8 × 3 ×
expected distance = 4.32
so the expected distance is 4.32 m
Answer:
Yes, ultraviolet light can turn a rubber into solid due to prolong exposure.
Explanation:
A rubber is a material with an elastic property, causing it to be deform by an external force but takes its shape when the force is removed. Light is an electromagnetic wave which causes the sensation of vision. It transfers energy to a medium during propagation through the medium.
Generally, most light do not cause hardness of a rubber. But an ultraviolet light can cause rubber to become solid over a period of time. This is possible if there is a prolong exposure of the rubber, and because of the evaporation of volatiles in the polymer material. Ultraviolet light are known to cause a rubber to become solid.
Answer:
a. 
b. 
Explanation:
The inertia can be find using
a.





now to find the torsion constant can use knowing the period of the balance
b.
T=0.5 s

Solve to K'


I believe the answer is #4. u can always ask google if u believe that's the wrong answer :)