Answer:
1027.2 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 32.2 ft/s


The height the tomato would fall is 450+577.2 = 1027.2 m
Answer:
the internal energy of the gas is 433089.52 J
Explanation:
let n be the number of moles, R be the gas constant and T be the temperature in Kelvins.
the internal energy of an ideal gas is given by:
Ein = 3/2×n×R×T
= 3/2×(5.3)×(8.31451)×(24 + 273)
= 433089.52 J
Therefore, the internal energy of this gas is 433089.52 J.
Which amplitude of the following longitudinal waves has the greatest energy?
amplitude = 10 cm; wavelength = 6 cm; period = 4 seconds
Answer:137.48 s
Explanation:
Given
Width of river=1.5 km
velocity of river=5 km/h
velocity of boat w.r.t river =12 km/h
To cross the river in minimum time hunter needs to cross the river perpendicular to the flow
i.e. velocity of boat w.r.t water must be perpendicular
i.e. x component of boat must be equal to river flow

where
is angle made by boat w.r.t bank



its vertical component is 
Time taken
There is actually no force of tension in the string as the strings holds two forces acting on the same direction. It is zero.
Explanation:
If there was a tension in the string the two opposing forces with two equal magnitude will be pulling in the opposite directions.
When the f newton of the right is pulled one side and the f newton of the left is pulled the other side, there would be only one action by the force. Since there is one action in the same string in the opposite directions the tension can only be the magnitude of the string.
Indeed, there is actually no force of tension in the string as the strings holds two forces acting on the same direction. It is zero.