Answer:
= 85.89 ° C
Explanation:
The linear thermal expansion process is given by
ΔL = L α ΔT
For the three-dimensional case, the expression takes the form
ΔV = V β ΔT
Let's apply this equation to our case
ΔV / V = -0.507% = -0.507 10-2
ΔT = (ΔV / V) 1 /β
ΔT = -0.507 10⁻² 1 / 1.15 10⁻³
ΔT = -4.409
–T₀ = 4,409
= T₀ - 4,409
= 90.3-4409
= 85.89 ° C
Change in velocity = d(v)
d(v) = v2 - v1 where v1 = initial speed, v2 = final speed
v1 = 28.0 m/s to the right
v2 = 0.00 m/s
d(v) = (0 - 28)m/s = -28 m/s to the right
Change in time = d(t)
d(t) = t2 - t1 where t1 = initial elapsed time, t2 = final elapsed time
t1 = 0.00 s
t2 = 5.00 s
d(t) = (5.00 - 0.00)s = 5.00s
Average acceleration = d(v) / d(t)
(-28.0 m/s) / (5.00 s)
(-28.0 m)/s * 1 / (5.00 s) = -5.60 m/s² to the right
Answer:
(I). The motional emf induced between the ends of the segment is
(II). The motional emf is zero.
Explanation:
Given that,
Magnetic field = 0.080 T
Velocity of wire segment = 78 m/s
Component in x direction = 18 m/s
Component in y direction = 24 m/s
Component in z direction = 72 m/s
Length = 0.50 m
We need to calculate the motional emf induced between the ends of the segment
Using formula of emf

Put the value into he formula




(II). If the wire segment is parallel to the y-axis then the angle between B and v is zero.
We need to calculate the motional emf
Using formula of emf

Here, 


Hence, (I). The motional emf induced between the ends of the segment is
(II). The motional emf is zero.
Answer:

Explanation:
Let 'F₁' and 'F₂' be the forces applied by left and right wires on the bar as shown in the diagram below.
Now, the horizontal and vertical components of these forces are:

As the system is in equilibrium, the net force in x and y directions is 0 and net torque about any point is also 0. Therefore,

Now, let us find the net torque about a point 'P' that is just above the center of mass at the upper edge of the bar.
At point 'P', there are no torques exerted by the F₁x and F₂x nor the weight of the bar as they all lie along the axis of rotation.
Therefore, the net torque by the forces
will be zero. This gives,

But, 
Therefore,


We know,

∴