<span>14 m/s
Assuming that all of the energy stored in the spring is transferred to dart, we have 2 equations to take into consideration.
1. How much energy is stored in the spring?
2. How fast will the dart travel with that amount of energy.
As for the energy stored, that's a simple matter of multiplication. So:
20 N * 0.05 m = 1 Nm = 1 J
For the second part, the energy of a moving object is expressed as
KE = 0.5 mv^2
where
KE = Kinetic energy
m = mass
v = velocity
Since we now know the energy (in Joules) and mass of the dart, we can substitute the known values and solve for v. So
KE = 0.5 mv^2
1 J = 0.5 0.010 kg * v^2
1 kg*m^2/s^2 = 0.005 kg * v^2
200 m^2/s^2 = v^2
14.14213562 m/s = v
So the dart will have a velocity of 14 m/s after rounding to 2 significant figures.</span>
Let A = i+j+k be a vector and B = 3 be any scalar,
Multiplying A and B,
AB = (i+j+k)3 = 3i+3j+3k
Which is a new vector whose direction is same as the old but it's 3 times greater in length than the old vector(i+j+k).
Now, dividing A and B,
A/B = (i+j+k)/3 =

Which is again a new vector whose direction is same as the old but now it's 1/3 times small in length than the old vector.
Direction is same because we multiplied by positive scalar. If we multiply A by suppose -1, -4, -1000000 or any negative number, it's direction will reverse.
Thus, if we multiply a vector with scalar, it's length increases. If we divide, it shrinks.
Answer:

Explanation:
According to Newton's first law:

The component of the force on the y-axis can be obtained through the Pythagorean Theorem. This is because the components are the cathetus of a right triangle and its hypotenuse is the magnitude of the force:

Replacing and solving for N:

Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Speed is not a vector so horizontal speed does not sighify anything. If u meant velocity it vill be same as the initial velocity in horizontal direction