Given:
m = 1160 kg
g = 9,81 m/s²
v = 2.5 m/s
Unknown:
k spring constant
x spring compression
1. equation to use is Newton's 2nd law and Hook's law:

2. equation to use, the energy of the spring must equal the energy of the satellite:

Combinig the two equations:
Answer:
Newton
Explanation:
The earth attracts every body towards its centre. The force with which the earth attracts any body towards its centre, is called its weight.
It is a vector quantity.
It always acts towards the centre of earth.
The SI unit of Newton.
Answer:
Radius of the solenoid is 0.93 meters.
Explanation:
It is given that,
The magnetic field strength within the solenoid is given by the equation,
, t is time in seconds

The induced electric field outside the solenoid is 1.1 V/m at a distance of 2.0 m from the axis of the solenoid, x = 2 m
The electric field due to changing magnetic field is given by :

x is the distance from the axis of the solenoid
, r is the radius of the solenoid


r = 0.93 meters
So, the radius of the solenoid is 0.93 meters. Hence, this is the required solution.
Answer:
1027.2 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 32.2 ft/s


The height the tomato would fall is 450+577.2 = 1027.2 m
All forces on the bullets cancel so that the net force on a bullet is zero, which means the bullet has zero acceleration and is in a state known as constant velocity. The bullet is moving at a constant value of velocity. Acceleration is the rate of velocity so having zero acceleration would mean that there is no change in velocity per unit of time.<span />