Answer:
1.25377 m/s²
Explanation:
m = Mass of person
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
= Coefficient of friction
= Slope
From Newton's second law

Applying
to the above equation and 

The acceleration of the same skier when she is moving down a hill is 1.25377 m/s²
Answer: 15.8
Explanation:
You are given that the
Object distance U = 32 cm
Focal length F = 30.1 cm
First calculate the image distance V by using the formula
1/F = 1/U + 1/V
Substitute F and V into the formula
1/30.1 = 1/32 + 1/V
1/V = 1/30.1 - 1/32
1/V = 0.00197259
Reciprocate both sides
V = 506.94 cm
Magnification M is the ratio of image distance to object distance.
M = V/U
substitute the values of V and U into the formula
M = 506.94/32
M = 15.8
Therefore, the magnification of the image is 15.8 or approximately 16.
Below are the choices that can be found in the other sources:
A. diffraction
<span>B. refraction </span>
<span>C. reflection </span>
<span>D. transmission
</span>
The answer is diffraction. It means that <span>the process by which a beam of light or other system of waves is spread out as a result of passing through a narrow aperture or across an edge, typically accompanied by interference between the wave forms produced.</span>
Answer:
2.06 m³/s
Explanation:
diameter of pipe, d = 0.81 m
diameter of constriction, d' = 0.486 m
radius, r = 0.405 m
r' = 0.243 m
density of oil, ρ = 821 kg/m³
Pressure in the pipe, P = 7970 N/m²
Pressure at the constriction, P' = 5977.5 N/m²
Let v and v' is the velocity of fluid in the pipe and at the constriction.
By use of the equation of continuity
A x v = A' x v'
r² x v = r'² x v'
0.405 x 0.405 x v = 0.243 x 0.243 x v'
v = 0.36 v' .... (1)
Use of Bernoulli's theorem

7970 + 0.5 x 821 x 0.36 x 0.36 x v'² = 5977.5 + 0.5 x 821 x v'² from (i)
1992.5 = 357.3 v'²
v' = 5.58 m/s
v = 0.36 x 5.58
v = 2 m/s
Rate of flow = A x v = 3.14 x 0.405 x 0.405 x 2 x 2 = 2.06 m³/s
Thus the rate of flow of volume is 2.06 m³/s.
M1 descending
−m1g + T = m1a
m2 ascending
m2g − T = m2a
this gives :
(m2 − m1)g = (m1 + m2)a
a =
(m2 − m1)g/m1 + m2
= (5.60 − 2)/(2 + 5.60) x 9.81
= = 4.65m/s^2