Weight, w = mg. g ≈ 9.8 m/s². m = mass in kg. w is weight in N
441 N = m* 9.8
9.8m = 441
m = 441/9.8
m = 45 kg.
Mass of the dog is = 45 kg
Answer:
East of North
Explanation:
We have the following data:
Speed of the wind from East to West: 
Speed of the bee relative to the air: 
If we graph these speeds (which in fact are velocities because are vectors) in a vector diagram, we will have a right triangle in which the airspeed of the bee (its speed relative to te air) is the hypotense and the two sides of the triangle will be the <u>Speed of the wind from East to West</u> (in the horintal part) and the <u>speed due North relative to the ground</u> (in the vertical part).
Now, we need to find the direction the bee should fly directly to the flower (due North):


Clearing
:


Answer:
D. 214 kPa
Explanation:
The absolute pressure is given by:

where
p is the absolute pressure
is the atmospheric pressure
is the gauge pressure
In this problem, we have

So, the atmospheric pressure is

Answer:
last answer
Explanation:
gripping it with the blade facing downward is the most efficient and safe way to use an exacto knife
<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>