Molarity is expressed as
the number of moles of solute per volume of the solution. For example, we are
given a solution of 2M NaOH this describes a solution that has 2 moles of NaOH
per 1 L volume of the solution. We calculate as follows:
0.115 M = n mol KBr / .55 L solution
n = 0.06325 mol KBr
mass = 0.06325 mol KBr (119 g / mol) = 7.53 g KBr
Answer:
Thus, when the volume of the gas is exposed to a temperature above -273.15 K, the volume increases linearly with the temperature.
Explanation:
The expression for Charles's Law is shown below:

This states that the volume of the gas is directly proportional to the absolute temperature keeping the pressure conditions and the moles of the gas constant.
<u>Thus, when the volume of the gas is exposed to a temperature above -273.15 K, the volume increases linearly with the temperature. </u>
<u>For example , if the temperature of the gas is reduced to half, the volume also reduced to half. </u>
<u>At -273.15 K, according to Charles's law, it is possible to make the volume of an ideal gas = 0.</u>
Explanation: Saponification reaction is a reaction in which hydrolysis of fats takes place under basic conditions giving glycerol and a salt of corresponding fatty acid.
We are given a Fatty acid called as Trimyristin.
Its reaction with KOH leads to the formation of soap and is given by the equation:


The condensed structural formula for the equation is given in the image attached.
Answer:
177.277amu
Explanation:
the total occuring isotopes for Hafnium is =6.
First isotope had an atomic weight of 173.940amu
Second isotope =175.941amu
Third isotope =176.943amu
Fourth isotope=177.944amu
Fifth isotope. =178.946amu
sixth isotope .179.947amu
<em>Avera</em><em>ge</em><em> </em><em>ato</em><em>mic</em><em> </em><em>wei</em><em>ght</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>Haf</em><em>nium</em><em>=</em><em> </em><em>sum</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>all</em><em> </em><em>the </em><em>atomi</em><em>c</em><em> </em><em>weights</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>iso</em><em>topes</em><em>/</em><em> </em><em>Tota</em><em>l</em><em> </em><em>occu</em><em>ring</em><em> </em><em>isotopes</em>
Thus, 173.940amu+175.941amu+176.943amu+177.944amu+178.946amu+179.947amu.= 1063.661amu
Average atomic weight= 1063.661amu /6 = 177.2768333amu
= 177.277amu to 3 decimal places.
The temperature that would the volume of a gas be 0.550l if it had a volume of 0.432 L at -20.0 c is calculated using the Charles law formula
that is v1/T1=V2/T2
V1=0.550 l
t1=?
T2= -20 c +273 = 253 K
v2= 0.432 l
by making T1 the subject of the formula T1= V1T2/V2
T1= (0.55lL x253)/ 0.432 l = 322.11 K or 322.11-273 = 49.11 C