Apply Gay-Lussac's law:
P/T = const.
P = pressure, T = temperature, the quotient of P/T must stay constant.
Initial P and T values:
P = 180kPa, T = -8.0°C = 265.15K
Final P and T values:
P = 245kPa, T = ?
Set the initial and final P/T values equal to each other and solve for the final T:
180/265.15 = 245/T
T = 361K
Answer:
Mass will be 4.437 kg
Explanation:
We have given force constant k = 7 N/m
Time period of oscillation T = 5 sec
So angular frequency 
We know that angular frequency is given by


Squaring both side

m = 4.437 kg
Answer:
The horizontal distance d does the ball travel before landing is 1.72 m.
Explanation:
Given that,
Height of ramp 
Height of bottom of ramp 
Diameter = 0.17 m
Suppose we need to calculate the horizontal distance d does the ball travel before landing?
We need to calculate the time
Using equation of motion




We need to calculate the velocity of the ball
Using formula of kinetic energy



Using conservation of energy



Put the value into the formula


We need to calculate the horizontal distance d does the ball travel before landing
Using formula of distance

Where. d = distance
t = time
v = velocity
Put the value into the formula


Hence, The horizontal distance d does the ball travel before landing is 1.72 m.
Answer: It would increase.
Explanation:
The equation for determining the force of the gravitational pull between any two objects is:

Where G is the universal gravitational constant, m1 is the mass of one body, m2 is the mass of the other body, and r^2 is the distance between the two objects' centers squared.
Assuming the Earth's mass but not its diameter increased, in the equation above m1 (the term usually indicative of the object of larger mass) would increase, while the r^2 would not.
Thus, it goes without saying that, with some simple reasoning about fractions, an increasing numerator over a constant denominator would result in a larger number to multiply by G, thus also meaning a larger gravitational strength between Earth and whatever other object is of interest.