Answer:
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Explanation:
Let the snail's speed be x m/s
The turtle's speed then is 11x m/s
Speed = Distance ÷ Time
Since speed and distance are directly proportional;
The ratio of the distances snail and turtle cover before they meet is x:11x respectively.
Simplified, the ratio of snail distance : turtle distance = 1:11
So snail covers a distance of
× 360 = 30m
And turtle covers a distance of
× 360 = 330m
The time each took before they met is 40 × 60 = 2400 seconds
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Answer: 14.52*10^6 m/s
Explanation: In order to explain this problem we have to consider the energy conservation for the electron within the coaxial cylidrical wire.
the change in potential energy for the electron; e*ΔV is equal to energy kinetic gained for the electron so:
e*ΔV=1/2*m*v^2 v^=(2*e*ΔV/m)^1/2= (2*1.6*10^-19*600/9.1*10^-31)^1/2=14.52 *10^6 m/s
Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.
D. Atoms.
Explanation:
All the matter is made of elementary particles called "atoms".
Further, an atom is made of electrons, protons and neutrons. The electrons & protons are again made of the fundamental sub-particles, electrons (leptons) and the protons(quarks).
The classification of particles is shown in the figure attached
Answer:attract each other
Explanation:
When two-sphere, one with a negative charge and another neutral is brought close together but do not touch then they try to attract each other.
This because of the polarization of the neutral sphere as it is placed in the vicinity of a negatively charged sphere. The negatively charged sphere will induce the positive charge in the neutral sphere and they will attract each other according to Columb law.