Answer:
Iron‑56 is the most abundant isotope, so the atomic mass of iron is most similar to the mass of iron‑56.
Explanation:
The atomic abundance of the isotopes of Iron is:
⁵⁴Fe: 5.82%
⁵⁶Fe: 91.66%
⁵⁷Fe: 2.19%
⁵⁸Fe: 0.33%
<em>Where the Iron-56 is the most abundant isotope of Iron atom</em>
<em />
As atomic mass is defined as the sum of the masses of the ions multiplied by its abundance, and the Iron-56 is the most abundance isotope, the atomic mass of Fe most be similar to the ⁵⁶Fe mass because is the most abundant isotope.
Right option is:
<h3>Iron‑56 is the most abundant isotope, so the atomic mass of iron is most similar to the mass of iron‑56.</h3>
Answer:

Explanation:
hello,
the combined gas law equation is given as;

This combined gas law is gotten from the combination of Charles' law, Boyle's law and the Pressure law.
At constant pressure(this means the pressure is unchanged or fixed and this means the pressure is eliminated), we have:

At constant volume(we eliminate the volume since it is fixed or unchanged), we have;

At constant temperature (we also eliminate temperature), we have
.
thus from the options provided in the question the right answer will be

Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
Answer:
Mole fraction = 0,0166
Explanation:
Mole fraction is defined as mole of a compound per total moles of the mixture. In the solution, the solute is fructose and the solvent is water. That means you need to find moles of fructose and moles of water.
The molecular mass of fructose is 180,16g/mol and mass of water is 18,02 g/mol. Using these values:
91,7g fructose × (1mol / 180,16g) = <em>0,509 moles of fructose</em>
545g water × (1mol / 18,02g) = <em>30,24 moles of water</em>
Thus, mole fraction of fructose is:

<em>Mole fraction = 0,0166</em>
I hope it helps!
10 molecules of water are needed.