Answer:
the value of vA that will allow the car to coast in neutral so as to just reach the top of the 150 m high hill at B with vB = 0 is 31.3 m/s
Explanation:
given information
car's mass, m = 1200 kg
= 100 m
= 
= 150 m
= 0
according to conservative energy
the distance from point A to B, h = 150 m - 100 m = 50 m
the initial speed 
final speed
= 0
thus,
² =
² - 2 g h
0 =
² - 2 g h
² = 2 g h
= √2 g h
= √2 (9.8) (50)
= 31.3 m/s
Answer:
112m/s
Explanation:
14x8=112 therefore meaning the zebra would run 112m/s
The correct answer is 17.24 m/s. You get the answer by subtracting the two heights of the tracks which are 36.5 and 10.8 m, and the answer is 25.7. Since you already know the height at which the kinetic energy will be coming from, you then divide the amount of weight the roller coaster has to the distance it needs to travel in order for you to determine the speed of the car. So that is, 4,357 kg and 25.7 m and the answer is 169 kg/m. Dividing it to the earth's gravity of 9.8 m/s you'll get 17.24 m/s.
The answer is 96 N .....................................
(a) 3.56 m/s
(b) 11 - 3.72a
(c) t = 5.9 s
(d) -11 m/s
For most of these problems, you're being asked the velocity of the rock as a function of t, while you've been given the position as a function of t. So first calculate the first derivative of the position function using the power rule.
y = 11t - 1.86t^2
y' = 11 - 3.72t
Now that you have the first derivative, it will give you the velocity as a function of t.
(a) Velocity after 2 seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72*2 = 11 - 7.44 = 3.56
So the velocity is 3.56 m/s
(b) Velocity after a seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72a
So the answer is 11 - 3.72a
(c) Use the quadratic formula to find the zeros for the position function y = 11t-1.86t^2. Roots are t = 0 and t = 5.913978495. The t = 0 is for the moment the rock was thrown, so the answer is t = 5.9 seconds.
(d) Plug in the value of t calculated for (c) into the velocity function, so:
y' = 11 - 3.72a
y' = 11 - 3.72*5.913978495
y' = 11 - 22
y' = -11
So the velocity is -11 m/s which makes sense since the total energy of the rock will remain constant, so it's coming down at the same speed as it was going up.