Answer:
Temperature decreases because the number of collision of the molecules decreases as they escape or evaporate. Molecules are in constant motion. Increase in temperature leads to increase in average kinetic energy of the molecules.
Answer:
Explanation:
mass of car, m = 1000 kg
initial velocity, u = 20 m/s
final velocity, v = 0 m/s
distance, s = 120 m
Let a be the acceleration of motion
use third equation of motion
v² = u² + 2 as
0 = 20 x 20 + 2 x a x 120
a = - 1.67 m/s²
Let F be the force
Force, F mass x acceleration
F = - 1000 x 1.67
F = - 1666.67 N
The direction of force is towards south and the magnitude of force is 1666.67 N.
Initial speed, u = 15 m/s
Final speed, v = 10 m/s
Distance traveled, s = 6.0 m
The acceleration, a, is determined from
u² + 2as = v²
(15 m/s)² + 2*(a m/s²)*(6.0 m) = (10 m/s)²
225 + 12a = 100
12a = -125
a = -10.4167 m/s²
The time, t, for the velocity to change from 15 m/s to 10 m/s is given by
(10 m/s) = (15 m/s) - (10.4167 m/s²)*(t s)
10 = 15 - 10.4167t
t = 0.48 s
The average speed is
(6.0 m)/(0.48 s) = 12.5 m/s
Answer: 12.5 m/s
Answer:
KE= 1/2mv²
Explanation:
The kinetic energy of a body is the energy possessed by virtue of the body in motion
Given the parameters
m which is the mass of the body
v which is the velocity of the body too
K.E = kinetic energy
The expression for the kinetic energy of a body is given as
KE= 1/2mv²
Answer:
the final temperature of the gas is 785.18 K
Explanation:
The computation of the final temperature of the gas is shown below:
Here we apply the gas law
= PV ÷ T
Given that
P1 = 1.9 atm
V1 = 24.6 L
T1 = 335 K
P2 = 3.5 atm
V2 = 31.3 L
T2 = ?
Now
P1V1 ÷ T1 = P2V2 ÷ T2
(1.9 × 24.6) ÷ 335 = (3.5 × 31.3)/T2
T2 = 785.18 K
hence, the final temperature of the gas is 785.18 K