Answer:
Explanation:
Burning fossil fuels releases the carbon dioxide stored millions of years ago. ... The concentration of carbon dioxide in the atmosphere has increased more in the northern hemisphere where more fossil fuel burning occurs. Since the Industrial Revolution the concentration globally has increased by about 40 % .
Answer: The longest wavelength of light that will produce free chlorine atoms in solution is 493 nm.
Explanation:

Energy required to produce free chlorine atoms from one mole of chlorine gas :
= 242.8kJ =
(1kJ=1000J)
1 mole =
molecules
For
molecules = 242,800 Joules
For one molecule of chlorine gas = 
According to photoelectric equation:

E = Energy of the photon of light used to produce free chlorine atoms
= frequency of the light used to produce free chlorine atoms
h = Planck's constant =
, c = speed of light=
= wavelength of the light used to produce free chlorine atoms


The longest wavelength of light that will produce free chlorine atoms in solution is 493 nm.
Answer:
1.01atm is the pressure of the gas
Explanation:
The difference in heights in the two sides is because of the difference in pressure of the enclosed gas and the atmospheric pressure. This difference is in mm of the nonvolatile liquid. The difference in mm Hg is:
32.3mm * (0.993g/mL / 13.6g/mL) = 2.36mmHg
As atmospheric pressure is 765mm Hg and assuming the gas has more pressure than the atmospheric pressure (There is no illustration), the pressure of the gas is:
765mm Hg + 2.36mm Hg = 767.36 mmHg
In atm:
767.36 mmHg * (1atm / 760 mmHg) =
1.01atm is the pressure of the gas
According to Raoult's low:
We will use this formula: Vp(Solution) = mole fraction of solvent * Vp(solvent)
∴ mole fraction of solvent = Vp(Solu) / Vp (Solv)
when we have Vp(solu) = 25.7 torr & Vp(solv) = 31.8 torr
So by substitution:
∴ mole fraction of solvent = 25.7 / 31.8 =0.808
when we assume the moles of solute NaCl = X
and according to the mole fraction of solvent formula:
mole fraction of solvent = moles of solvent / (moles of solvent + moles of solute)
by substitute:
∴ 0.808 = 0.115 / (0.115 + X)
So X (the no.of moles of NaCl) = 0.027 m
Take note of the whole number beside each substance in the reaction because these will be used in the stoichiometric calculations below:
Molar mass of <span>k[ag(cn)2]:199 g/mol
Molar mass of Zn(Cn)2: 117.44 g/mol
Avogadro's number: 6.022</span>×10²³ molecules/mol
a.)
35.27 g*(1 mol/199 g)*(1 mol Zn(Cn)₂/ 2 mol K[Ag(CN)₂])*(6.022×10²³ molecules/mol) = <em>5.34×10²² molecules of Zn(Cn)₂</em>
b.)
35.27 g*(1 mol/199 g)*(1 mol Zn(Cn)₂/ 2 mol K[Ag(CN)₂])*(117.44 g/mol) = <em>10.41 g of Zn(Cn)₂</em>