Answer:
Condition of constructive interference is given as
x = 95 cm, 80 cm, 65 cm, 50 cm, 35 cm, 20 cm, 5 cm
condition of destructive interference we know that
x = 87.5 cm, 72.5 cm, 57.5 cm, 42.5 cm, 27.5 cm, 12.5 cm
Explanation:
As we know that the frequency of the sound waves is 1100 Hz
now we can find the wavelength as

now we have


now we know for the condition of constructive interference
Path difference = N



x = 95 cm, 80 cm, 65 cm, 50 cm, 35 cm, 20 cm, 5 cm
Similarly for condition of destructive interference we know that
Path difference = (2N + 1)
so we have



x = 87.5 cm, 72.5 cm, 57.5 cm, 42.5 cm, 27.5 cm, 12.5 cm