3.701 kilometers hope that helps
<u>Answer:</u>
Mass of base ball
<u>Explanation:</u>
Circumference of baseball = 2πr = 23 cm
So radius of baseball = 3.66 cm =
m
Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.
Mass of proton =
kg
Diameter of proton =
m
Radius of proton =
m
Volume of ball = 
Now substituting all values in Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.


So mass of base ball
Answer
The rate at which the magnetic field is changing is
Explanation
From the question we are told that
The electric field strength is 
The radius is 
The rate of change of the magnetic field is mathematically represented as

Where
is change of a unit length

Where A is the area which is mathematically represented as

So
where L is the circumference of the circle which is mathematically represented as

So
![E (2 \pi r ) = (\pi r^2 ) [\frac{dB}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%282%20%5Cpi%20r%20%29%20%3D%20%20%28%5Cpi%20r%5E2%20%29%20%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D)
![E = \frac{r}{2} [\frac{dB}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%20%3D%20%20%20%5Cfrac%7Br%7D%7B2%7D%20%20%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D)
![[\frac{dB}{dt} ] = \frac{E}{ \frac{r}{2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D%20%3D%20%5Cfrac%7BE%7D%7B%20%5Cfrac%7Br%7D%7B2%7D%20%7D)
substituting values
![[\frac{dB}{dt} ] = \frac{3.5 *10^{-3}}{ \frac{15}{2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D%20%3D%20%5Cfrac%7B3.5%20%2A10%5E%7B-3%7D%7D%7B%20%5Cfrac%7B15%7D%7B2%7D%20%7D)
Answer:
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane is 23.52 m, 24° east of south
Explanation:
given information:
Ricardo walks 27.0 m in a direction 60.0 ∘ west of north, thus
A= 27
Ax = 27 sin 60 = - 23.4
Ay = 27 cos 60 = 13.5
Jane walks 16.0 m in a direction 30.0 ∘ south of west, so
B = 16
Bx = 16 cos 30 = -13.9
By = 16 sin 30 = -8
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane
R = √A²+B² - (2ABcos60)
= √27²+16² - (2(27)(16)(cos 60))
= 23.52 m
now we can use the sines law to find the angle
tan θ = 
= By - Ay/Bx -Ax
= (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
θ = 90 - (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
= 24° east of south
Nope. It's called 'centripetal' acceleration. The force that created it MAY be gravitational, but it doesn't have to be. For things on the surface of the Earth moving in circles, it's never gravity.