Answer:
A
Explanation:
From a Solenoid we know that a magnetic fiel is always inversely proportional to lenght L or BL = constant

As I is constant



Answer:
The intensity I₂ of the light beam emerging from the second polarizer is zero.
Explanation:
Given:
Intensity of first polarizer = Io/2
For the second polarizer, the intensity is equal:

Answer:
35 J
Explanation:
The man is holding the box: this means that he is applying a force vertically upward, to balance the weight of the box (which pushes downward).
Therefore, we can ignore the horizontal displacement of the man, because the force applied (vertically upward) is perpendicular to that displacement (horizontal), so the work done for that is zero.
So, only the vertical motion contributes to the work. The work done by the man is equal to the gain in gravitational potential energy of the box, so:

where
is the weight of the box
is the vertical displacement
Substituting, we find

Answer:
(A) 374.4 J
(B) -332.8 J
(C) 0 J
(D) 41.6 J
(E) 351.8 J
Explanation:
weight of carton (w) = 128 N
angle of inclination (θ) = 30 degrees
force (f) = 72 N
distance (s) = 5.2 m
(A) calculate the work done by the rope
- work done = force x distance x cos θ
- since the rope is parallel to the ramp the angle between the rope and
the ramp θ will be 0
work done = 72 x 5.2 x cos 0
work done by the rope = 374.4 J
(B) calculate the work done by gravity
- the work done by gravity = weight of carton x distance x cos θ
- The weight of the carton = force exerted by the mass of the carton = m x g
- the angle between the force exerted by the weight of the carton and the ramp is 120 degrees.
work done by gravity = 128 x 5.2 x cos 120
work done by gravity = -332.8 J
(C) find the work done by the normal force acting on the ramp
- work done by the normal force = force x distance x cos θ
- the angle between the normal force and the ramp is 90 degrees
work done by the normal force = Fn x distance x cos θ
work done by the normal force = Fn x 5.2 x cos 90
work done by the normal force = Fn x 5.2 x 0
work done by the normal force = 0 J
(D) what is the net work done ?
- The net work done is the addition of the work done by the rope, gravitational force and the normal force
net work done = 374.4 - 332.8 + 0 = 41.6 J
(E) what is the work done by the rope when it is inclined at 50 degrees to the horizontal
- work done by the rope= force x distance x cos θ
- the angle of inclination will be 50 - 30 = 20 degrees, this is because the ramp is inclined at 30 degrees to the horizontal and the rope is inclined at 50 degrees to the horizontal and it is the angle of inclination of the rope with respect to the ramp we require to get the work done by the rope in pulling the carton on the ramp
work done = 72 x 5.2 x cos 20
work done = 351.8 J