Okay, haven't done physics in years, let's see if I remember this.
So Coulomb's Law states that

so if we double the charge on

and double the distance to

we plug these into the equation to find
<span>

</span>
So we see the new force is exactly 1/2 of the old force so your answer should be

if I can remember my physics correctly.
Answer:
The terminal speed of this object is 12.6 m/s
Explanation:
It is given that,
Mass of the object, m = 80 kg
The magnitude of drag force is,

The terminal speed of an object is attained when the gravitational force is balanced by the gravitational force.



On solving the above quadratic equation, we get two values of v as :
v = 12.58 m/s
v = -15.58 m/s (not possible)
So, the terminal speed of this object is 12.6 m/s. Hence, this is the required solution.
Answer:

Explanation:
Given that initially ball moves in the horizontal direction ,it means that the velocity in the vertical direction is zero.
Horizontal distance = 13 m
Vertical distance = 57 cm
Lets take time to cover 57 cm distance in vertical direction is t.
We know that g is the constant acceleration in the vertical direction so we can apply the equation of motion in the vertical direction.

Here 
S= 57 cm

t=0.34 s
Now in the horizontal direction

Here x=13 m
t= 0.34 s
So


So the initial speed of ball is 38.13 m/s.
Answer:
d=0.137 m ⇒13.7 cm
Explanation:
Given data
m (Mass)=3.0 kg
α(incline) =34°
Spring Constant (force constant)=120 N/m
d (distance)=?
Solution
F=mg
F=(3.0)(9.8)
F=29.4 N
As we also know that
Force parallel to the incline=FSinα
F=29.4×Sin(34)
F=16.44 N
d(distance)=F/Spring Constant
d(distance)=16.44/120
d(distance)=0.137 m ⇒13.7 cm
Answer:
D. "The net force is zero, so the acceleration is zero"
Explanation:
edge 2020