Explanation:
Given that,
Initial speed of the electron, 
Distance, s = 5 cm = 0.05 cm
Acceleration of the electron,
(a) Let v is the electron's velocity when it emerges from this region. It can be calculated as :


v = 871779.788 m/s
or

(b) Let t is the time for which the electron take to cross the region. It can be calculated as:



Hence, this is the required solution.
Answer:
the only effect it has is to create more induced charge at the closest points, but the net face remains zero, so it has no effect on the flow.
Explanation:
We can answer this exercise using Gauss's law
Ф = ∫ e . dA =
/ ε₀
field flow is directly proportionate to the charge found inside it, therefore if we place a Gaussian surface outside the plastic spherical shell. the flow must be zero since the charge of the sphere is equal induced in the shell, for which the net charge is zero. we see with this analysis that this shell meets the requirement to block the elective field
From the same Gaussian law it follows that if the sphere is not in the center, the only effect it has is to create more induced charge at the closest points, but the net face remains zero, so it has no effect on the flow , so no matter where the sphere is, the total induced charge is always equal to the charge on the sphere.
Answer:
As block 1 moves from point A to point B, the work done by gravity on block 2 is equal to the change in the kinetic energy of the two-block system.
Explanation:
As block 2 goes down , work is done by gravity on block 2 . This is converted
into kinetic energy of block 1 and block 2 . Work done by gravity is mgh which can be measured easily . kinetic energy of both the blocks can also be measured.
Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
Answer:
Pressure is equal to the ratio of thrust to the area in contact. Upthrust is a force exerted by the fluids on an object placed in the fluid . Upthrust acts in upward direction.