We need the frequency of the photon, it is v = c/ λ
Where c is 3 x 10^8 ms^-1 and λ
is the wave length
We also need the expression of
connecting frequency to energy of photon
which is E = hv where h is Planck’s
constant
Combining the two equations
will give us:
E = h x c/λ
Inserting the values, we will
have:
E = 6.626 x 10^-34 x 3 x 10^8 /
0.126
E = 1.578 x 10^ -24 J
To solve this problem it is necessary to take into account the concepts related to Centripetal Force and Friction Force.
In the case of the centripetal force, we know that it is defined as

Where,
m=mass
v= velocity
r= Radius
In the case of the Force of Friction we have to,

Where,
Friction Constant
m= mass
g= gravity
According to the information given, the centripetal force must be less than or equal to the friction force to stay on the road, in this way

Re-arrange to find the velocity,



Therefore la velocidad del carro debe ser igual o menor a 42m/s para mantenerse en el camino
Given data:
mass of the bullet (m) = 25 g = 0.025 kg,
mass of the gun (M) = 0.9 kg,
speed of the bullet (v) =230 m/s,
speed of the bullet (V) = ?
From the given data it is clear that, the momentum is conserved. According to "<em>law of conservation of momentum" </em>the total momentum before and after the collision is equal.
In this problem the momentum before collision (bullet+gun) is zero.
Therefore, after the gun fires a bullet, the momentum must be zero.
Mathematically,
M × V + m × v = 0
where,
M × V = momentum of the gun
m × v = momentum of the bullet
(0. 9 × V) + (0.025 × 230) = 0
0.9 V = -5.75
V = -5.75/0.9
= -6.39 m/s
<em>The gun recoils with a speed of 6.39 m/s</em>