Answer:
The maximum energy stored in the combination is 0.0466Joules
Explanation:
The question is incomplete. Here is the complete question.
Three capacitors C1-11.7 μF, C2 21.0 μF, and C3 = 28.8 μF are connected in series. To avoid breakdown of the capacitors, the maximum potential difference to which any of them can be individually charged is 125 V. Determine the maximum energy stored in the series combination.
Energy stored in a capacitor is expressed as E = 1/2CtV² where
Ct is the total effective capacitance
V is the supply voltage
Since the capacitors are connected in series.
1/Ct = 1/C1+1/C2+1/C3
Given C1 = 11.7 μF, C2 = 21.0 μF, and C3 = 28.8 μF
1/Ct = 1/11.7 + 1/21.0 + 1/28.8
1/Ct = 0.0855+0.0476+0.0347
1/Ct = 0.1678
Ct = 1/0.1678
Ct = 5.96μF
Ct = 5.96×10^-6F
Since V = 125V
E = 1/2(5.96×10^-6)(125)²
E = 0.0466Joules
Answer: 9938.8 km
Explanation:
1 pound-force = 4.48 N
30.0 pounds-force = 134.4 N
The force of gravitation between Earth and object on the surface of is given by:

Where M is the mass of the Earth, m is the mass of the object, R (6371 km) is the radius of the Earth.
At height, h above the surface of the Earth, the weight of the object:

we need to find "h"
taking the ratio of two:

Hence, Pete would weigh 30 pounds at 9938.8 km above the surface of the Earth.
Answer:
We know that force applied per unit area is called pressure.
Pressure = Force/ Area
When force is constant than pressure is inversely proportional to area.
1- Calculating the area of three face:
A1 = 20m x 10 m =200 Square meter
A2 = 10 mx 5 m = 50 Square meter
A3 = 20m x 5 m = 100 Square meter
Therefore A1 is maximum and A2 is minimum.
2- Calculate pressure:
P = F/ A1 = 30 / 200 = 0.15 Nm⁻² ( minimum pressure)
P = F / A2 = 30 / 50 = 0.6 Nm⁻² ( maximum pressure)
Hence greater the area less will be the pressure and vice versa.
Answer:
Spring constant, k = 24.1 N/m
Explanation:
Given that,
Weight of the object, W = 2.45 N
Time period of oscillation of simple harmonic motion, T = 0.64 s
To find,
Spring constant of the spring.
Solution,
In case of simple harmonic motion, the time period of oscillation is given by :

m is the mass of object


m = 0.25 kg


k = 24.09 N/m
or
k = 24.11 N/m
So, the spring constant of the spring is 24.1 N/m.