In order to answer this exercise you need to use the formulas
S = Vo*t + (1/2)*a*t^2
Vf = Vo + at
The data will be given as
Vf = final velocity = ?
Vo = initial velocity = 1.4 m/s
a = acceleration = 0.20 m/s^2
s = displacement = 100m
And now you do the following:
100 = 1.4t + (1/2)*0.2*t^2
t = 25.388s
and
Vf = 1.4 + 0.2(25.388)
Vf = 6.5 m/s
So the answer you are looking for is 6.5 m/s
Weight = (mass) x (gravity)
Acceleration of gravity on Earth = 9.8 m/s²
Weight on Earth = (mass) x (9.8 m/s²)
Divide each side by (9.8 m/s²): Mass = (weight) / (9.8 m/s²)
Mass = (650 N) / (9.8 m/s²)
Mass = 66.33 kg (rounded)
To solve this problem we will apply the concepts related to the Impulse which can be defined as the product between mass and the total change in velocity. That is to say

Here,
m = mass
Change in velocity
As we can see there are two types of velocity at the moment the object makes the impact,
the first would be the initial velocity perpendicular to the wall and the final velocity perpendicular to the wall.
That is to say,


El angulo dado es de 45° y la velocidad de 25, por tanto


The change of sign indicates a change in the direction of the object.
Therefore the impulse would be as


The negative sign indicates that the pulse is in the opposite direction of the initial velocity.
Answer:
remains the same, but the apparent brightness is decreased by a factor of four.
Explanation:
A star is a giant astronomical or celestial object that is comprised of a luminous sphere of plasma, binded together by its own gravitational force.
It is typically made up of two (2) main hot gas, Hydrogen (H) and Helium (He).
The luminosity of a star refers to the total amount of light radiated by the star per second and it is measured in watts (w).
The apparent brightness of a star is a measure of the rate at which radiated energy from a star reaches an observer on Earth per square meter per second.
The apparent brightness of a star is measured in watts per square meter.
If the distance between us (humans) and a star is doubled, with everything else remaining the same, the luminosity remains the same, but the apparent brightness is decreased by a factor of four (4).
Some of the examples of stars are;
- Canopus.
- Sun (closest to the Earth)
- Betelgeuse.
- Antares.
- Vega.