The momentum of an object is equivalent to the product of the object's mass and velocity. Computing the momentum for each ball:
A- 15 * 0.7 = 10.5
B- 5.5 * 1.2 = 6.6
C- 5.0 * 2.5 = 12.5
D- 1.5 * 5.0 = 7.5
Therefore, ball C has the greatest momentum.
Answer:
-963.93 m/s²
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration


The acceleration of Superman would be -963.93 m/s² from Lois' perspective
The answer for this change in the magnitude of momentum is the same for both because momentum is always conserved so both vehicles have the identical change.
So for determining who has the greater change in kinetic energy, momentum (P) = mv so P^2 = m^2 v^2 P^2 / 2m = 1/2 m v^2 = energy So the weightier the mass the smaller the energy change for the same momentum change so in here, the car has a greater change in kinetic energy.
Answer: It will be take 2.6 hours
Explanation: Please see the attachments below
friend please verify the answer i'm not too much sure but according to me the visible is needed to caused the photoelectric effect.