Answer:
-800 kJ/mol
Explanation:
To solve the problem, we have to express the enthalpy of combustion (ΔHc) in kJ per mole (kJ/mol).
First, we have to calculate the moles of methane (CH₄) there are in 2.50 g of substance. For this, we divide the mass into the molecular weight Mw) of CH₄:
Mw(CH₄) = 12 g/mol C + (1 g/mol H x 4) = 16 g/mol
moles CH₄ = mass CH₄/Mw(CH₄)= 2.50 g/(16 g/mol) = 0.15625 mol CH₄
Now, we divide the heat released into the moles of CH₄ to obtain the enthalpy per mole of CH₄:
ΔHc = heat/mol CH₄ = 125 kJ/(0.15625 mol) = 800 kJ/mol
Therefore, the enthalpy of combustion of methane is -800 kJ/mol (the minus sign indicated that the heat is released).
Barfoed's test is a concoction test utilized for identifying the nearness of monosaccharides. It depends on the diminishment of copper(II) acetic acid derivation to copper(I) oxide (Cu2O), which frames a block red hasten.
Barfoed's reagent comprises of a 0.33 molar arrangement of unbiased copper acetic acid derivation in 1% acidic corrosive arrangement. The reagent does not keep well and it is, thusly, fitting to make it up when it is really required. May store uncertainly as per a few MSDS's.
Answer: 3 <span>moles of water would be produced in present case.
</span>
Reason:
Reaction involved in present case is:
<span> C5H12 + 8O2 </span>→<span> 5CO2 + 6H2O
In above reaction, 1 mole of C5H12 reacts with 8 moles of oxygen to give 6 moles of water.
Thus, 4 moles of oxygen will react with 0.5 mole of C5H12, to generate 3 moles of H2O.</span>
The Chemistry Regents is one of the four science Regents exams. The other three are Earth Science, Living Environment, and Physics. You'll need to pass at least one of these four exams to graduate high school.
Answer:
(a) The area of space shuttle is
.
(b) $10.427 is the cost of the patch.
Explanation:
Area of the patch of the space shuttle = 
a) 1 cm = 0.00001 km


b) 1 cm = 0.393701 inch


Cost of patching area = 
Cost of patching
are:
