<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
According to this formula:
K= A*(e^(-Ea/RT) when we have K =1.35X10^2 & T= 25+273= 298K &R=0.0821
Ea= 85.6 KJ/mol So by subsitution we can get A:
1.35x10^2 = A*(e^(-85.6/0.0821*298))
1.35x10^2 = A * 0.03
A= 4333
by substitution with the new value of T(75+273) = 348K & A to get the new K
∴K= 4333*(e^(-85.6/0.0821*348)
= 2.16 x10^2
Answer:
2,4,4-trimethyl-2-pentene yields mixture of
and 
Explanation:
In ozonolysis (hydrolysis step involve a reducing agent such as Zn,
etc.), a pi bond is broken to form ketone/aldehyde.
Ketone is formed from di-substituted side of double bond and aldehyde is formed from mono-substituted side of double bond.
Ozoznolysis involves two consecutive steps : (1) formation of ozonide, (2) hydrolysis of ozonide.
Hydrolysis can be done with/without using reducing agent. Carboxylic acid/carbon dioxide/ketone is produced when hydrolysis is done without using reducing agent.
Here, 2,4,4-trimethyl-2-pentene yields mixture of
and 
Reaction steps are shown below.
I will solve this question assuming the reaction equation look like this:
<span>MnO2 + 4 HCl ---> MnCl2 + Cl2 + 2 H2O.
</span>
For every one molecule of MnO2 used, there will be one molecule of Cl2 formed. If the molecular mass of MnO2 is 87g/mol and molecular mass of Cl2 is <span> 73.0 g/mol, the mass of MnO2 needed would be:
Cl mass/Cl molecular mass * MnO2 molecular mass=
25g/ (73g/mol) * (87g/mol) * 1/1= 29.8 grams</span>
Answer:
a. 278.4kJ/mol
b. due to resonance, some energy are released
Explanation: