Answer:
Option B is the correct answer.
Explanation:
Shear stress is the ratio of shear force to area.
We have
Shear stress = 3 N/mm² = 3 x 10⁶ N/m²
Area = Area of rectangle = 10 x 10⁻² x d = 0.1d
Shear force = 50000 N
Substituting

Width of beam = 16.67 cm
Option B is the correct answer.
Answer:

Explanation:
If the stone will reach the top position of flag pole at t = 0.5 s and t = 4.1 s
so here the total time of the motion above the top point of pole is given as

now we have



so this is the speed at the top of flag pole
now we have



now the height of flag pole is given as



Answer:
Explanation:
For the problem, we should have same reynolds number
ρvd/mu = constant
1000×1×10⁻³×0.3×10⁻³/1.002×10⁻³ = 1400×0.5×d/600
d = 25.66 cm
<span>Most objects tend to contain the same numbers of positive and negative charge because this is the most stable situation. In fact, if an object has an excess of positive charge, it tends to attract an equal number of negative charges to balance this effect and restore neutrality: the attracted negative charges combine with the excess of positive charges, leaving the object electrically neutral.</span>