Answer:
the change is evaporation
Explanation:
the water heats up at the surface of the water and evaporates
500 water molecules and the remaining 500 O2 molecules. Remember the ratio of H to O in H2O.
84.34 grams of grams of iron (III) chloride that can be produced is maximum because Fe is the limiting reagent in this reaction and chlorine gas is excess reagent.
Explanation:
Balanced chemical equation:
2 Fe + 3 Cl2 → 2 FeCl3
DATA GIVEN:
iron = atoms
mass of chlorine gas = 67.2 liters
mass of FeCl3 = ?
number of moles of iron will be calculated as
number of moles = 
number of moles = 
number of moles = 0.52 moles of iron
moles of chlorine gas
number of moles = 
Putting the values in the equation:
n =
(atomic mass of chlorine gas = 70.96 grams/mole)
= 947.01 moles
Fe is the limiting reagent so
2 moles of Fe gives 2 moles of FeCl3
0.52 moles of Fe will give
= 
0.52 moles of FeCl3 is formed.
to convert it into grams:
mass = n X atomic mass
= 0.52 x 162.2 (atomic mass of FeCl3 is 162.2grams/mole)
<h3> = 84.34 grams </h3>
Explanations:- As per the significant figures rule, In multiplication and division, we go with least number of sig figs.
4.03 has three sig figs where as 0.0000035 has two sig figs only, The zeros in this number are not sig figs as they are just holding the place values. As the least number of sig figs here is two, the answer needs to be reported with two sig figs only.

Answer:


Explanation:
Hello,
At first, it turns out convenient to compute the total moles of sodium that will be dissolved into the solution by considering the added amounts of sodium bromide and sodium sulfate:

Once we've got the moles we compute the final volume via:

Thus, the molarity of the sodium atoms turn out into:

Now, we perform the same procedure but now for the bromide ions:

Finally, its molarity results:

Best regards.