Answer:
The terminal voltage of the battery decreases.
Explanation:
An idea battery does not have internal resistance but a real practical battery always have an internal resistance r connected in series with the battery.
This internal resistance causes a voltage drop when load R is connected, a current I flows in the circuit which causes a voltage drop I*r in the battery therefore, the terminal voltage of the battery will decrease.
Answer:
X Component is 183.85N
Explanation:
The x component of the force on the block due to the rope;
X = F cos @ where if is the force, @ is the angle mad with the block.
X = F cos @
X = 240 cos 40
Cos 40= 0.7660, so
X = 240 × 0.7660
X component= 183.85N// rounded to two decimal places.
Answer:
30 (kg)
Explanation:
therefore the mass of the ball is 2 so 30 (kg)
Answer:
Interchanging the poles of the magnet
Reversing the direction of the applied current
Explanation:
- The working of the electric motor is associated with Fleming's left-hand rule.
- It states that if a current-carrying conductor is placed inside a magnetic field, it experiences a force in the direction perpendicular to the direction of the electric current and magnetic field.
- These three physical quantities are placed in a mutually perpendicular direction.
- So, in order to reverse the direction of force, you have to either change the direction of the current or magnetic field.
Answer:
d = 380 feet
Explanation:
Height of man = perpendicular= 130 feet
Angle of depression = ∅ = 70 °
distance to bus stop from man = hypotenuse = d = 130 sec∅
As sec ∅ = 1 / cos∅
so d = 130 sec∅ or d = 130 / cos∅
d = 130 / cos(70°)
d = 380 feet