Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>
The whole Activity , poem and paragraph is missing in the question.
Answer:
(1) Liquid A
(2) Solid A
Explanation:
Using this part of the given poem
Substances and mixtures behave differently,
During boiling and melting most especially
Boiling point of substance is fixed while mixture is not
Substance melts completely but mixture does not
The boiling point of the Pure substance remain fixed after reaching its boiling point this is shown by Liquid A
Solid A is melting completely so Solid A is a pure substance.
Answer: 350 kj/mol
Explanation:
As shown below this expression gives the activation energy of the reverse reaction:
EA reverse reaction = EA forward reaction + | enthalpy change |
1) The activation energy, EA is the difference between the potential energies of the reactants and the transition state:
EA = energy of the transition state - energy of the reactants.
2) The activation energy of the forward reaction given is:
EA = energy of the transition state - energy of [ NO2(g) + CO(g) ] = 75 kj/mol
3) The negative enthalpy change - 275 kj / mol for the forward reaction means that the products are below in the potential energy diagram, and that the potential energy of the products, [NO(g) + CO2(g) ] is equal to 75 kj / mol - 275 kj / mol = - 200 kj/mol
4) For the reverse reaction the reactants are [NO(g) + CO2(g)], and the transition state is the same than that for the forward reaction.
5) The difference of energy between the transition state and the potential energy of [NO(g) + CO2(g) ] will be the absolute value of the change of enthalpy plus the activation energy for the forward reaction:
EA reverse reaction = EA forward reaction + | enthalpy change |
EA reverse reaction = 75 kj / mol + |-275 kj/mol | = 75 kj/mol + 275 kj/mol = 350 kj/mol.
And that is the answer, 350 kj/mol
Answer is: C. H₂, molecule of hydrogen, g is c<span>hemistry abbreviations or physical state symbol for gas.</span>
<span>
Lithium (Li) is solid (s) element (metal).
Water (H</span>₂O) is liquid (l) compound or molecule.
Lithium hydroxide (LiOH) is aqueous solution (aq). It dissociates in water on lithium cation (Li⁺) and hydroxy anion (OH⁻).
<span>
</span>
I think it is D. coarse mixture
hope this helps:)