1) 15 / 12 = 1.25 ratio
2) to increase acceleration 1.25 times (with same F, or same engine) you have to lower mass 1.25 times
3) 1515/1.25 = 1212 kg
choose A
Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
Answer:
On the other hand, Florida's Gulf Coast experiences the greatest number of thunderstorms out of any U.S. location. These types of storms occur on average 130 days per year in Florida.
Energy is calculated as power*time, so give the wattage of 1200 W (equivalent to 1200 Joules/second) and time of 30 seconds, multiplying these gives 36000 J or 36 kJ of electrical energy.
If electrical charge or current is needed: Power = voltage * current, so given the power of 1200 watts and voltage of 120 V, current is 1200 W / 120 V = 10 Amperes. Charge is calculated by multiplying 10 A*30 s = 300 C.
Work formula:
W = F * d
F 1 = 40 N, d 1 = 6 m;
F 2 = 30 N; d 2 = 6 m.
W ( Cindy ) = 40 * 6 = 240 Nm
W ( Andy ) = 30 * 6 = 180 Nm
The difference of their amounts if work:
240 Nm - 180 Nm = 60 nm
hope it helps!