Answer:
v = 66.4 m/s
Explanation:
As we know that plane is moving initially at speed of

now we have




now in Y direction we can use kinematics



since there is no acceleration in x direction so here in x direction velocity remains the same
so we will have



To solve this problem we will use the kinematic equations of angular motion in relation to those of linear / tangential motion.
We will proceed to find the centripetal acceleration (From the ratio of the radius and angular velocity to the linear velocity) and the tangential acceleration to finally find the total acceleration of the body.
Our data is given as:
The angular speed
The angular acceleration
The distance
The relation between the linear velocity and angular velocity is

Where,
r = Radius
Angular velocity
At the same time we have that the centripetal acceleration is






Now the tangential acceleration is given as,

Here,
Angular acceleration
r = Radius


Finally using the properties of the vectors, we will have that the resulting component of the acceleration would be



Therefore the correct answer is C.
Answer:
a). va=17.23
or 38.54 mph
b). v=38.54 mph and limit is 35 mph
c). Completely inelastic
d). Eka=192.967 kJ
Ekt=76.071 kJ
Explanation:

The motion is an inelastic collision so

The force of the motion is contrarest by the force of friction so

Now with the acceleration can find the time and the velocity final that make the distance 7.25m being united

So the velocity final can be find using this time

a).
Replacing in the first equation the final velocity can find the initial velocity



b).

Velocity limit in m/s is 15.646 m/s and the initial velocity is 17.23 m/s
so is exceeding the speed limit in about 1.58 m/s
or in miles per hour
3.5 mph
c).
The collision is complete inelastic because any mass can be returned to the original mass, so even they are no the same mass however in the moment they move the distance 7.25m as a same mass the motion is considered completely inelastic
d).

The velocity of projectile has 2 components, horizontal component vcosθ and vertical component vsinθ, where v is the velocity of projection and θ is the angle between +ve X-axis and projectile motion.
In case 1, θ = 90⁰
So horizontal component is vcos90 = 0
Vertical component at maximum height = 0
So velocity at maximum height = 0 m/s
In case 2, θ = 45⁰
So horizontal component is 141cos45 = 100m/s
Vertical component at maximum height = 0
So velocity at maximum height = 100 m/s
Answer:
A. Stratosphere is said to be stable layer of the atmosphere when cool air sinks and warm air rises.Due to the fact that cool air has tendency to sink ,the air is not going fluctuating up and down in the stratosphere. This means that the air remains stationary or particles remains there for a very long duration.
B. If the lifted index is negative then the parcel temperature is warmer than the actual temperature. In addition, the parcel that is less warm than the surrounding will be less dense and will rise.
C. The water vapor come from different kinds of fronts; gust fronts from existing storms as their downdraft hits the surface, spreads and lifts air in front, upper air disturbances and surface heating by solar radiation making an unbalanced vertical profile .
D. the threshold used by storm chasers to assess if the dew point temperature is high enough to produce large thunderstorms is moisture ,the surface dew point needs to be 55 degrees fahrenheit or greater for a surface based thunderstorm to occur.
E. Wind shear is the change in wind direction or speed with height in an atmosphere.
Explanation: