If you did this then it could lead to cheating or someone else getting hurt.
To make the motor turn faster we can:
(a) increase the current
(b) use stronger magnets
(c) push the magnets closer to the coil
(d) put an iron centre piece into the coil
(e) adding more sets of coils
Answer: His average speed in mph over the last 400 m is 7.7 m/s.
Explanation:
Given: Hicham El Guerrouj of Morocco holds the world record in the 1500 m running race. He ran the final 400 m in a time of 51.9 s.
We know that , speed = 
Here , distance = 400m and time = 51.9 s
Then, speed = 
Hence, his average speed in mph over the last 400 m is 7.7 m/s.
Answer:
to create the particle the speed must be greater than 2.25 10⁸ m / s
Explanation:
In this exercise we must use the relation of the index of refraction with the speed of light in a vacuum and a material medium
n = c / v
where c is the speed of light in the vacuum, v the speed of light in the material medium and n the ratio of rafraccio
in this case they give us that the medium matter water them that has a refractive index of
n = 1,333
we clear
v = c / n
let's calculate
v = 3 10⁸ / 1,333
v = 2.25 10⁸ m / s
to create the particle the speed must be greater than 2.25 10⁸ m / s
Answer:
Plot ln K vs 1/T
(a) -0.5004; (b) 0.002 539 K⁻¹; (c) -197.1 K⁻¹; (d) 1.64 kJ/mol
Explanation:
This is an example of the Arrhenius equation:

Thus, if we plot ln k vs 1/T, we should get a straight line with slope = -Eₐ/R and a y-intercept = lnA
Data:

Calculations:
(a) Rise
Δy = y₂ - y₁ = -0.9545 - (-0.4541) = -0.9545 + 0.4541 = -0.5004
(b) Run
Δx = x₂ - x₁ = 0.004 444 - 0.001 905 = 0.002 539 K⁻¹
(c) Slope
Δy/Δx = -0.5004/0.002 539 K⁻¹ = -197.1 K⁻¹
(d) Activation energy
Slope = -Eₐ/R
Eₐ = -R × slope = -8.314 J·K⁻¹mol⁻¹ × (-197.1 K⁻¹) = 1638 J/mol = 1.64 kJ/mol