If a boat is going East at 15mph and there is a water current going southeast at 45° then the boat is being drifted southward. So since the current is going at an angle then it has a x and y component. So Rx refers to the x-component force of the current and Ry refers to the y-component of the current, and |R| refers to the magnitude of these forces.
Answer:
<em>The final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC</em>
Explanation:
The initial charge on 4 mF capacitor = 4 mf x 50 V = 200 mC
The initial Charge on 6 mF capacitor = 6 mf x 30 V =180 mC
Since the negative ends are joined together the total charge on both capacity would be;
q = 
q = 200 - 180
q = 20 mC
In order to find the final charge on the 6.0 mF capacitor we have to find the combined voltage
q = (4 x V) + (6 x V)
20 = 10 V
V = 2 V
For the final charge on 6.0 mF;
q = CV
q = 6.0 mF x 2 V
q = 12 mC
Therefore the final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC
Answer:
1)

2)

Explanation:
<u>Projectile Motion</u>
When an object is launched near the Earth's surface forming an angle
with the horizontal plane, it describes a well-known path called a parabola. The only force acting (neglecting the effects of the wind) is the gravity, which acts on the vertical axis.
The heigh of an object can be computed as

Where
is the initial height above the ground level,
is the vertical component of the initial velocity and t is the time
The y-component of the speed is

1) We'll find the vertical component of the initial speed since we have not enough data to compute the magnitude of 
The object will reach the maximum height when
. It allows us to compute the time to reach that point

Solving for 

Thus, the maximum heigh is

We know this value is 8 meters

Solving for 

Replacing the known values


2) We know at t=1.505 sec the ball is above Julie's head, we can compute




I assume the x-y axis are tilted such that the x-axis is parallel to the surface of the hill while the y-axis is perpendicular to it.
In this case, the x-component of the weight is given by:

where
m is the mass of the car
g is the acceleration of gravity

is the angle of the hill
Substituting numbers into the formula, we find