Answer:
Choose any of these and it should be correct:
-atmospheric science
-environmental science
-climate science
-biology
-astronomy
-human physiology and medicine
Explanation:
I just had this question on edgenuity, this is what came up as correct. I hope this helps
Answer:
<em>6960000 Nickel atoms</em>
<em></em>
Explanation:
radius = 125 pm = 125 x 10^-12 m
diameter of each atom = 125 pm x 2 = 250 pm = 250 x 10^-12 m
span of distance to be achieved = 1.74 mm = 1.74 x 10^-3 m
number of nickel atoms = (1.74 x 10^-3 m)/(250 x 10^-12 m) = <em>6960000 Nickel atoms</em>
Answer:
The heat flow is best described as an exchange of heat between the system and the surroundings.
Explanation:
Heat is a form of energy which is transferred spontaneously from a hotter body to a cool body as a result of temperature differences between the substances. In the problem , it can be said that heat moves from the surroundings which may be a fractured knee of the athlete to the ice packs.
Explanation:
Dipole moment is defined as the measurement of the separation of two opposite electrical charges.
is a bent shaped molecule with a dipole moment of 1.87.
is also a bent shaped molecule with a dipole moment of 1.10.
is a also a bent shaped molecule and has a negligible dipole moment.
has a dipole moment of 0.29.
Therefore, given molecules are arranged according to their increasing dipole moment as follows.
<
<
< 
Answer: The answer is A. - 4.88x10^20 H2O2 molecules
Explanation: I hope this helps!