Answer:
291.598 N-m
291.6 N-m
Explanation:
Let's first take a look at the free bodily diagrammatic representation.
The first diagram will aid us in answering question (a), so as the second diagram will facilitate effective understanding when solving for question (b).
Let's first determine our angle θ from the diagram
To find angle θ ; we have :
tan θ = 
tan θ = 
tan θ = 1.333
θ = tan⁻¹ (1.333)
θ = 53.13°
Now, to determine the moment about B of the force exerted by the cord at point A by resolving that force into horizontal and vertical components applied at point A.
We have:

where Force(F) = Force in the cord AC = 1350 N and θ = 53.13° ; we have:




Since the negative sign illustrates just the clockwise movement ; then the moment about B of the force exerted by the cord at point A by resolving that force into horizontal and vertical components applied at point A = 291.598 N-m
b) From the second diagram, taking the moment at point B
,
we have:



where Force(F) = 1350 N and θ = 53.13° ; we have:



Since the negative sign illustrates just the clockwise movement ; then the moment about B of the force exerted by the cord at point A by resolving that force into horizontal and vertical components applied at point C = 291.6 N-m
Daguerreotype is defined as the
first practical photographic process which was introduced in Paris on January
7, 1839. To make the image permanent, Daguerre used salt solution. The result
of his introduced process is a finely defined image with surface which is
delicate. The major benefit of daguerreotype is if the images are correctly
preserved, the pictures could last forever. Aside from this, since it produces superior
quality of outline, it is thus suitable for portraitures.
We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.
Answer: M.A = 3
Explanation:
A ramp is an example of an inclined plain. Where the
Height H = 1.5 m
Length L = 4.5 m
Mechanical advantage of a machine is the ratio of the load to effort. While mechanical advantage M.A of an inclined plain is the ratio of the length of the plain to the height of the plain.
M.A = L/H
Substitute the values of L and H into the formula
M.A = 4.5/1.5 = 3
The mechanical advantage of the ramp is 3
A. a child gently swinging on a swing at small angles all the time