The answer
2y + 14 = 17
The 17 is to the right of the = sign
It is also the answer
Answer:
Part a)

Part b)

Explanation:
Part a)
change in the energy due to decay of photon is given as

here we know that

now we have



Part b)
While electron return to its ground state it will emit a photon of energy 2/3rd of the total energy
so we have


now to find the wavelength we have



Answer:R=1607556m
θ=180degrees
Explanation:
d1=74.8m
d2=160.7km=160.7km*1000
d2=160700m
d3=80m
d4=198.1m
Using analytical method :
Rx=-(160700+75*cos(41.8))= -160755.9m
Ry= -(74.8+75sin(41.8))-198.1=73m
Magnitude, R:
R=√Rx+Ry
R=√160755.9^2+20^2=160755.916
R=160756m
Direction,θ:
θ=arctan(Rx/Ry)
θ=arctan(-73/160755.9)
θ=-7.9256*10^-6
Note that θ is in the second quadrant, so add 180
θ=180-7.9256*10^6=180degrees
Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
A sound wave. Because in a vacuum there is no medium in a vacuum. And the only wave that requires a medium to travel through is a sound wave.