Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

Answer :
The number of vacancies (per meter cube) = 5.778 × 10^22/m^3.
Explanation:
Given,
Atomic mass of silver = 107.87 g/mol
Density of silver = 10.35 g/cm^3
Converting to g/m^3,
= 10.35 g/cm^3 × 10^6cm^3/m^3
= 10.35 × 10^6 g/m^3
Avogadro's number = 6.022 × 10^23 atoms/mol
Fraction of lattice sites that are vacant in silver = 1 × 10^-6
Nag = (Na * Da)/Aag
Where,
Nag = Total number of lattice sites in Ag
Na = Avogadro's number
Da = Density of silver
Aag = Atomic weight of silver
= (6.022 × 10^23 × (10.35 × 10^6)/107.87
= 5.778 × 10^28 atoms/m^3
The number of vacancies (per meter cube) = 5.778 × 10^28 × 1 × 10^-6
= 5.778 × 10^22/m^3.
To solve this problem we will use the kinematic equations of angular motion, starting from the definition of angular velocity in terms of frequency, to verify the angular displacement and its respective derivative, let's start:



The angular displacement is given as the form:
In the equlibrium we have to
and in the given position we have to

Derived the expression we will have the equivalent to angular velocity

Replacing,

Finally

Therefore the maximum angular displacement is 9.848°
We have energy E = hc/λ, where h is Planck's constant c is speed of light and λ is the wavelength.
So Energy , 
Energy of one mol = 
Energy of one mol of photons generated from this device = 225 kJ