Answer:
The gravitational force between them quadruples
Explanation:
According to law of gravitation, the force of attraction (F) between two masses m1 and m2 is directly proportional to the product of the masses and inversely proportional to the square of the distance(r) between them. Mathematically,
F1 = Gm1m2/r²... 1
If their masses doubles, the formula becomes;
F2 = G(2m1)(2m2)/r²
F2 = 4Gm1m2/r² ... 2
Dividing equation 2 by 1, we have;
F2/F1 = {4Gm1m2/r²}÷{Gm1m2/r²}
F2/F1 = 4Gm1m2/r²×r²/Gm1m2
F2/F1 = 4
F2 = 4F1
The gravitational force between the masses when they doubles quadruples.
The info given in the question:
Voltage= 120V
Current=18A
Now we have to find the resistance. To find it use the following formula:
V=IR
Now making R to be the subject of the formula
R=V/I
R=120/18
The answer is 6.67 ohms
As dishwasher is the only resistor in the line the voltage drop is going to be 120V. The resistance values determines the hindrance that is present in the circuit that opposes the free flowing electrons
Hey there!
The pressure under a liquid column can be , calculated using the following formula :
P = p x g x h
P atm = 1.013 x 10⁵ Pa
g = 9.8 m/s²
h = ?
h = P / ( p x g ) =
h= ( 1.013 x 10⁵ Pa ) / ( 900 x 9.8 ) =
h = ( 1.013 x 10⁵ ) / ( 8820 ) =
h = 11.48 m ≈ 11.50 m
Hope this helps!
Answer:
Explanation:
Acceleration is the time rate of change of velocity.
Acceleration and velocity are vectors
If east and north are the positive directions, the east moving vector is reduced to zero and the north moving vector increases from zero to 4 m/s.
There are 3 hours or 10800 seconds between 10 AM and 1 PM
a1 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 10800 m/s² ≈ 4.2 x 10⁻⁴ m/s²
There are 14400 seconds between 10 AM and 2 PM
The velocity changes are still the same
a2 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 14400 m/s² ≈ 3.9 x 10⁻⁴ m/s²