Answer:
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Explanation:
Let the snail's speed be x m/s
The turtle's speed then is 11x m/s
Speed = Distance ÷ Time
Since speed and distance are directly proportional;
The ratio of the distances snail and turtle cover before they meet is x:11x respectively.
Simplified, the ratio of snail distance : turtle distance = 1:11
So snail covers a distance of
× 360 = 30m
And turtle covers a distance of
× 360 = 330m
The time each took before they met is 40 × 60 = 2400 seconds
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
<h2>Apartment Explosion Reported </h2>
The apartment’s explosion, reportedly caused by a gas leak, produced a violent release of gas and heat. The heat increased the temperature of the air in the room, which means an increase in the air's molecular kinetic energy.
When heat is provided then temperature increases and the molecules of substances move rapidly by increase of kinetic energy (K.E) temperature increases. It is understood that heat increases temperature.
Answer:
The final size is approximately equal to the initial size due to a very small relative increase of
in its size
Solution:
As per the question:
The energy of the proton beam, E = 250 GeV =
Distance covered by photon, d = 1 km = 1000 m
Mass of proton, 
The initial size of the wave packet, 
Now,
This is relativistic in nature
The rest mass energy associated with the proton is given by:


This energy of proton is 
Thus the speed of the proton, v
Now, the time taken to cover 1 km = 1000 m of the distance:
T = 
T = 
Now, in accordance to the dispersion factor;


Thus the increase in wave packet's width is relatively quite small.
Hence, we can say that:

where
= final width
Answer:
it is essential that the charge on the plates are of the same magnitude, but in the opposite direction
Explanation:
The configuration of parallel plates is called a capacitor and is widely used to create constant electric fields inside.
To obtain this field it is essential that the charge on the plates are of the same magnitude, but in the opposite direction
This is so that the fields created by each plate can be added inside and subtracted from the outside of the plates
(a) 907.5 N/m
The force applied to the spring is equal to the weight of the object suspended on it, so:

The spring obeys Hook's law:

where k is the spring constant and
is the stretching of the spring. Since we know
, we can re-arrange the equation to find the spring constant:

(b) 1.45 cm
In this second case, the force applied to the spring will be different, since the weight of the new object is different:

So, by applying Hook's law again, we can find the new stretching of the spring (using the value of the spring constant that we found in the previous part):

(c) 3.5 J
The amount of work that must be done to stretch the string by a distance
is equal to the elastic potential energy stored by the spring, given by:

Substituting k=907.5 N/m and
, we find the amount of work that must be done:
