The collision is a form of inelastic collision because the
it forms a single mass after is collides. So it can be solve by momentum
balance
( 0.08 kg * 50 m/s ) + ( 0.06 kg * 50 m/s) = ( 0.08 + 0.06
kg ) v
V = 50 m/s
So the kinetic energy lost is
KE = 0.5 (50 m/s)^2) *( 0.14 – 0.08kg )
KE = 75 J
Answer:
from the above analysis we can say that the angular velocity in the later case is more than that of the former case. This means that the number of rotation made in the truck case is more than that made in pike position.
Explanation:
This can be explained on the basis of conservation of angular momentum.
This means the initial and the final angular velocity is conserved. Consider initial position (1)in the pike and final position in the be truck position. So there inertia's will also be different.
⇒

also,


since, 

therefore,

So, from the above analysis we can say that the angular velocity in the later case is more than that of the former case. This means that the number of rotation made in the truck case is more than that made in pike position.
<span>The minimum energy required for isomerization is 267 000 J/mol
</span>
The isomerization of cis-but-2-ene to trans-but-2-ene requires breaking of the π bond.
The bond energy of a C-C σ bond is 347 kJ/mol.
The bond energy of a C=C double bond (σ + π) is 614 kJ/mol.
So the bond energy of a π bond is (614 – 347) kJ/mol = 267 kJ/mol =
267 000 J/mol.
Answer:
-5.1 kg m/s
Explanation:
Impulse is the change in momentum.
Change in momentum= final momentum - initial momentum=m
+m
Plugging in the values= -0.15*24 - (0.15*10) (The motion towards the pitcher is negative as the initial motion is considered to be positive)
Impulse=-5.1 kg m/s (-ve means that it is the impulse towards the pitcher)