Answer:
It will mess up the orbit around the sun
Explanation:
Answer:
Percentage lithium by mass in Lithium carbonate sample = 19.0%
Explanation:
Atomic mass of lithium = 7.0 g; atomic mass of Chlorine = 35.5 g; atomic mass of carbon = 12.0 g; atomic mass of oxygen = 16.0 g
Molar mass of lithium chloride, LiCl = 7 + 35.5 = 42.5 g
Percentage by mass of lithium in LiCl = (7/42.5) * 100% = 16.4 % aproximately 16%
Molar mass of lithium carbonate, Li₂CO₃ = 7 * 2 + 12 + 16 * 3 =74.0 g
Percentage by mass of lithium in Li₂CO₃ = (14/74) * 100% = 18.9 % approximately 19%
Mass of Lithium carbonate sample = 2 * 42.5 = 85.0 g
mass of lithium in 85.0 g Li₂CO₃ = 19% * 85.0 g = 16.15 g
Percentage by mass of lithium in 85.0 g Li₂CO₃ = (16.15/85.0) * 100 % = 19.0%
Percentage lithium by mass in Lithium carbonate sample = 19.0%
Answer:
Passivation of Oxide layers of the metals.
Explanation:
Passivation is a non-electrolytic finishing process that makes most metals rust-resistant. The prosses removes free iron from the surface by using either nitric or citric acid. When this happens, it results to an inert, protective oxide layer that is very slow or less likely to chemically react with air and cause corrosion.
Passivity caused many of the metals several minutes to begin to react. Once the finishing process that makes metals less likely to react was eroded, reaction was initiated vigorously.
Answer:
67.88% is the percent yield.
Explanation:

Moles of methane = 
According to reaction,1 mole of methane gives 1 mole of carbon dioxide gas, then 3.75 moles of methane will give :
of carbon dioxide gas
Mass of 3.75 moles of carbon dioxide gas:
3.75 mol × 44 g/mol = 165 g
Theoretical yield of the carbon dioxide gas = 165 g
Experimental yield of the carbon dioxide gas = 112 g
The percentage yield of the reaction :


67.88% is the percent yield.
The <em>minimum space cushion</em> defines the required amount of space which vehicles should maintain in other to afford them the time and space to gain control in emergency scenarios. Hence, the minimum space cushion required in the scenario is 4 seconds.
In cases of mishaps or accidents, the space cushion might just afford other cars the space to maneuver their way to safety rather than being caught up in the collison or accident.
The required space cushion in most scenario is usually between 2 - 5 seconds, with additional space afforded depending on the <em>length and type of the vehicle</em>.
Therefore, to ensure safety, the required minimum space cushion to be left when driving being a cargo van traveling at a <em>speed of 25mph is 4 seconds</em>.
Learn more :brainly.com/question/24535523