Q1)
the number of moles can be calculated as follows
number of moles = mass present / molar mass
number of moles is the amount of substance.
4.8 g of Ca was added therefore mass present of Ca is 4.8 g
molar mass of Ca is 40 g/mol
molar mass is the mass of 1 mol of Ca
therefore if we substitute these values in the equation
number of moles of Ca = 4.8 g / 40 g/mol = 0.12 mol
0.12 mol of Ca is present
q2)
next we are asked to calculate the number of moles of water present
again we can use the same equation to find the number of moles of water
number of moles = mass present / molar mass
3.6 g of water is present
sum of the products of the molar masses of the individual elements by the number of atoms
H - 1 g/mol and O - 16 g/mol
molar mass of water = (1 g/mol x 2 ) + 16 g/mol = 18 g/mol
molar mass of H₂O is 18 g/mol
therefore number of moles of water = 3.6 g / 18 g/mol = 0.2 mol
0.2 mol of water is present
Answer:
The kinetic increases by 48.84 %
Explanation:
The expression for the kinetic energy is:-

Where, m is the mass of the object
v is the velocity of the object
Let the new velocity is:- v'
v is increased by 22 %. Thus, v' = 1.22 v
So, the new kinetic energy is:-

<u>Thus, the kinetic increases by 48.84 %</u>
Answer:
d.) Microwave photons cause the molecules to increase their rotational energy states, whereas infrared photons cause electrons in the molecules to increase their electronic energy states.
Explanation:
Microwave: transitions in the molecular rotational levels
Infrared: transitions in molecular vibrational levels
UV/Visible: transitions in electronic energy levels.