Answer:
0.0016 cm
Explanation:
= Thermal coefficient of expansion of brass = 
= Thermal coefficient of expansion of glass = 
= Change in temperature = 
= Initial radius = 4 cm
Change in radius of material is given by

Difference in radii of the lid and jar

The size of the gap is 0.0016 cm or 0.000016 m
Answer:

Explanation:
According to Newton's first law:

The component of the force on the y-axis can be obtained through the Pythagorean Theorem. This is because the components are the cathetus of a right triangle and its hypotenuse is the magnitude of the force:

Replacing and solving for N:

Find Displacement and Distance
displacement ...
north is 700+400+100 =1200m n
south=1200m
1200-1200=0
east is 300+300=600m
west is 600m
600-600=0
back at dtart. displ zero
distance is 700+ 300m + 400 m + 600m + 1200m + 300m + 100m = 3600m
Answer:
Explanation:
mass of car, m = 1000 kg
initial velocity, u = 20 m/s
final velocity, v = 0 m/s
distance, s = 120 m
Let a be the acceleration of motion
use third equation of motion
v² = u² + 2 as
0 = 20 x 20 + 2 x a x 120
a = - 1.67 m/s²
Let F be the force
Force, F mass x acceleration
F = - 1000 x 1.67
F = - 1666.67 N
The direction of force is towards south and the magnitude of force is 1666.67 N.
Answer:

Explanation:
Apply Faraday's Newmann Lenz law to determine the induced emf in the loop:

where:
variation of the magnetic flux
is the variation of time
#The magnetic flux through the coil is expressed as:

Where:
N- number of circular loops
A-is the Area of each loop(
)
B-is the magnetic strength of the field.
- is the angle between the direction of the magnetic field and the normal to the area of the coil.

=0.0250T/s is given as rate at which the magnetic field increases.
#Substitute in the emf equation:

Hence, the induced emf is 