Answer:
Explanation:
The acceleration of an object down a slope (neglecting friction, µ = 0) is:
a = g × sin θ
Where,
g is the acceleration due to gravity and θ is the angle of the slope.
a = (9.8 × sin (21.5º)
= 3.592 m/s²
Using equations of motion,
S = ut + 1/2at²
Since, u = 0,
S = 1/2at²
347 = 1/2 × (3.592)t²
t² = 193.21
= sqrt(193.21)
= 13.9 s.
Answer:5 Neither: both negative and positive charge are present simultaneously in all solid materials on Earth
Explanation:
When we rub a glass rod with silk cloth then some of the electrons from glass rods are stripped away to the silk cloth. These electrons are loosely bound to the silk rod that is why they easily transferred to silk cloth.
There is no net charge because the charge is induced when we rub the cloth and charge are separated therefore we able to notice these charges.
Answer:
The maximum energy stored in the combination is 0.0466Joules
Explanation:
The question is incomplete. Here is the complete question.
Three capacitors C1-11.7 μF, C2 21.0 μF, and C3 = 28.8 μF are connected in series. To avoid breakdown of the capacitors, the maximum potential difference to which any of them can be individually charged is 125 V. Determine the maximum energy stored in the series combination.
Energy stored in a capacitor is expressed as E = 1/2CtV² where
Ct is the total effective capacitance
V is the supply voltage
Since the capacitors are connected in series.
1/Ct = 1/C1+1/C2+1/C3
Given C1 = 11.7 μF, C2 = 21.0 μF, and C3 = 28.8 μF
1/Ct = 1/11.7 + 1/21.0 + 1/28.8
1/Ct = 0.0855+0.0476+0.0347
1/Ct = 0.1678
Ct = 1/0.1678
Ct = 5.96μF
Ct = 5.96×10^-6F
Since V = 125V
E = 1/2(5.96×10^-6)(125)²
E = 0.0466Joules
The force of friction is 19.1 N
Explanation:
According to Newton's second law, the net force acting on the bag is equal to the product between its mass and its acceleration:

where
is the net force
m is the mass
a is the acceleration
The bag is moving at constant speed, so its acceleration is zero:

Therefore the net force is zero as well:

Here we are interested only in the forces acting along the horizontal direction, therefore the net force is given by:

where
is the horizontal component of the applied force, with
F = 22.5 N

is the force of friction
And solving for
, we find

Learn more about friction:
brainly.com/question/6217246
brainly.com/question/5884009
brainly.com/question/3017271
brainly.com/question/2235246
#LearnwithBrainly