This question was apprently selected from the "Sneaky Questions" category.
The store is 3 km from his home, and he walks there with a speed of 6 km/hr. So it takes him (3 km) / (6 km/hr) = 1/2 hour to get to the store.
That's 30 minutes. So the whole part-(a.) of the question refers to only that part of the trip, and we don't care what happens once he reaches the store.
a). Over the first 30 minutes of his travel, Greg walks 3.0 km on a straight road, and he ends up 3.0 km away from where he started.
Average speed = (distance/time) = (3.0 km) / (1/2 hour) = <em>6.0 km/hr</em>
Average velocity = (displacement/time) = (3.0 km) / (1/2 hour) = <em>6.0 km/hr</em>
There's probably some more questions in part-(b.) where you'd need to use Greg's return trip to find the answers, but johnaddy210 is only asking us for part-(a.).
Answer:
The atomic weight in g/mole of the metal (molar mass) is 8.87.
Explanation:
To begin, it is possible to assume that, as a sample, it has 100 g of the compound. This means that:
- 52.92% metal: 52.92 g M
- 47.80% oxygen: 47.80 g O
Using the molar mass of oxygen, which is 16 g / mol, it is possible to calculate the amount of moles of oxygen present in the sample using the rule of three:

moles of oxygen=2.9875
The chemical formula of metal oxide tells you that:
2 M⁺³ + 3 O²⁻ ⇒ M₂O₃
In the previous equation you can see that you need 3 oxygen anions to react with two metal cations. Then:

You have 52.92 g of metal in the sample, then the molar mass of the metal is:

molar mass≅ 8.87 g/mol
<u><em> The atomic weight in g/mole of the metal (molar mass) is 8.87.</em></u>
The closest match to this value is Beryllium (Be), which has an atomic mass of 9.0122 g / mol.
Answer:
0.00001266 m
Explanation:
D = Distance from source to screen
m = Order
d = Slit separation
The distance from a point on the screen to the center line

At m = 0


At m = 1

The slit separation is 0.00001266 m
Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N