Answer:
F = 316.22 N
Explanation:
Given that,
The wind blows a jay bird south with a force of 300 Newtons.
The jay bird flies north, against the wind, with a force of 100 newtons.
Both the forces are acting perpendicular to each other. The net force is given by the resultant of forces as follows :

Hence, the net force on the jay bird is 316.22 N.
Answer:
a) battery-->electrical current-->copper wire rotor -->magnet--> mechanical energy
Explanation:
Answer:
λ = 2042 nm
Explanation:
given data
screen distance d = 11 m
spot s = 4.5 cm = 4.5 ×
m
separation L = 0.5 mm = 0.5 ×
m
to find out
what is λ
solution
we will find first angle between first max and central bright
that is tan θ = s/d
tan θ = 4.5 ×
/ 11
θ = 0.234
and we know diffraction grating for max
L sinθ = mλ
here we know m = 1 so put all value and find λ
L sinθ = mλ
0.5 ×
sin(0.234) = 1 λ
λ = 2042.02 ×
m
λ = 2042 nm
Answer:
<em><u>The</u></em><em><u> </u></em><em>answer</em><em> </em><em>Is</em><em> </em><em>B.</em><em> </em>
Explanation:
<em><u>The</u></em><em><u> </u></em><em><u>cats</u></em><em><u> </u></em><em><u>acceleration</u></em><em><u> </u></em><em><u>is</u></em><em><u> </u></em><em><u>decreased</u></em>
<em><u>by</u></em><em><u> </u></em><em><u>air</u></em><em><u> </u></em><em><u>resistance</u></em><em><u>.</u></em><em><u> </u></em>
<em><u>hope</u></em><em><u> </u></em><em><u>it</u></em><em><u> </u></em><em><u>helps</u></em><em><u> </u></em><em><u>you</u></em><em><u>!</u></em><em><u> </u></em>
<em><u>follow</u></em><em><u> </u></em><em><u>me</u></em><em><u> </u></em><em><u>for</u></em><em><u> </u></em><em><u>more</u></em>
<em><u>don't</u></em><em><u> </u></em><em><u>worry</u></em><em><u> </u></em><em><u>I'll</u></em><em><u> </u></em><em><u>try</u></em><em><u> </u></em><em><u>my</u></em><em><u> </u></em><em><u>best</u></em>
Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:
