Answer:195 J
Explanation:
Given
mass of ball 
ball leaves the hand with 
maximum height reached by ball 
Initial Mechanical energy when ball just leaves the hand


considering hand to be datum so h_1=0[/tex]
so Potential energy at ground is zero


Mechanical Energy at highest point

at highest Point velocity is zero



Decrease in Mechanical energy


E = (1/2)CV²
1 = (1/2)*(2*10⁻⁶)V²
10⁶ = V²
1000 = V
You should charge it to 1000 volts to store 1.0 J of energy.
The collision is a form of inelastic collision because the
it forms a single mass after is collides. So it can be solve by momentum
balance
( 0.08 kg * 50 m/s ) + ( 0.06 kg * 50 m/s) = ( 0.08 + 0.06
kg ) v
V = 50 m/s
So the kinetic energy lost is
KE = 0.5 (50 m/s)^2) *( 0.14 – 0.08kg )
KE = 75 J